Megtermékenyítő képesség
Férfi meddőség
Ha egy pár legalább egy éven át, rendszeresen nemi életet él – anélkül, hogy bármilyen fogamzásgátlást alkalmazna – és ennek ellenére nem jön létre terhesség akkor meddőségről beszélünk. A gyermektelen házasságért 40%-ban a férfi, 40%-ban a nő, 20%-ban mindkét fél rendellenességei okozzák a terméktelenséget. és az is. A férfi termékenyítőképessége világszerte csökkenő tendenciát mutat.
A meddőség gyanújakor a házaspár egyidejű nőgyógyászati és andrológiai kivizsgálása javasolt. A férfiak kivizsgálása általában egyszerűbb mint a nőké, ezért gyermektelen párkapcsolat esetén célszerű a kivizsgálást a férfival megkezdeni. A kivizsgálás nem jár fájdalommal, az alapvizsgálatok során fizikális vizsgálat, spermium analizis történik, szükség esetén ezeket ki kell egészíteni vérből történő hormonvizsgálattal, genetikai vizsgálattal, ultrahang vagy röntgen vizsgálatokkal. A férfi meddőség hátterében sokszor a fiatal férfiak herevisszér-tágulata áll, amely – az alsó végtag visszerességéhez hasonló- vénás tágulat a here körül, amelynek hosszabb idejű fennállása károsíthatja a nemzőképességet.
A férfi meddőség a legtöbb esetben kezelhető. A mai korszerű eljárások lehetővé, hogy akár heréből közvetlenül, szövettani mintát vegyünk, vagy ha szükséges spermiumokat is nyerhetünk ezzel a módszerrel.
A férfimeddőség esetén részletes urológiai-andrológiai kivizsgálás szükséges, melyek közül az egyik legfontosabb az ondó vizsgálat elvégzése.(spermatogramm) A legtöbb információt az ondóvizsgálat során kapjuk.